Xyran pisze: ↑poniedziałek 27 sty 2020, 11:33
Może ktoś z Was ppoleci mi coś zbiorczego, dzięki czemu poszerzę swoją wiedzę do poziomu wymaganego minimum
O ogarach to żadnej przydatnej książki nie znam, co najwyżej książki zawierają rys historyczny - ale nie jak się na psa przygotować ani jak z nim pracować. O specyfice ogarów dowiesz się sporo właśnie z tego forum.
Natomiast wiedzę o psach przed nabyciem ogara warto poszerzyć o znajomość:
"Sygnały uspokajające" Turid Rugaas oraz poradnik dla opiekunów psa "Słuchając psa" Zofii Zaniewskiej-Wojtków i Piotra Wojtków.
Jeśli chodzi o nauki podstaw posłuszeństwa to dorzuciłabym tytuły: "Aria do mnie", "Aria równaj" i "Aria NIE" Jacka Gałuszki.
W sprawie żywienia oczywiście poleciłabym dietę BARF, a więc i zapoznanie się z psią budową anatomiczną i zapotrzebowaniem - stąd dopisałabym książkę "W zgodzie z naturą" Izabeli Sekuły.
Dla zainteresowanych tropieniem na ludzkim śladzie ze swoim ogarkiem poleciłabym nabyć "Nowoczesne szkolenie psów tropiących" Bogusława Górnego, którą to pozycję można obecnie znaleźć w pracy zbiorowej: "Moj pies" wyd. MULTICO. Drobna uwaga - w tej książce jest też sporo niekoniecznie mądrych porad z innych dziedzin, m.in. BARF.
Nie zapomniałabym też o jedynym znanym mi sposobie nauczenia przywołania na 100% a więc przywołanie uwarunkowane klasycznie i jego fajne przedstawienie wraz z innymi metodami nauki przywołania psa na stronce:
https://alaodjazza.pl/przychodzenie-na-zawolanie/
Propozycje zabaw na deszczowe dni - a więc Piesologia.pl i ich zabawy węchowe oraz wyzwania

też bym wpisała w takową instrukcję dla posiadacza nieOGARA.
A gdyby ktoś chciał się podszkolić z "psiego" języka, potrzebował behawiorysty lub wolał szkolenie z psem pod czyimś okiem, to w mojej instrukcji dostałby wskazówkę, by szukać trenera/behawiorysty wśród osób zrzeszonych lub choć po kursie COAPE ℹ (już takie minimum z minimum to stosowanie metod pozytywnych, nie awersyjnych - czyli bez przemocy wobec psa).