Łoza jest w typie "rodezjana" jeżeli chodzi o budowę a na przykład ma dość obfite podgardle.

Myślę, że przede wszystkim pomyłką jest bardzo wybiórcze cytowanie wzorca a właściwie podkreślanie pewnych fragmentów przy pominięciu innych. Każdy z nas ma jakąś wizję ogara : jedni będą woleli "rodezjan", inni "molosy"....
Najczęściej to jest tak, że dużą rolę w tym jaki ideał ogara sobie tworzymy ma to jakiego ogara posiadamy w domu. Ja pierwszego ogara - Barda mam ciemnego i z ciemnym okiem i to jest to na co zwracam zawsze uwagę. Dodatkowo nie jest mocnym psem więc jakoś do "molosów" nigdy mnie bardzo nie ciągnęło. Owszem fajnie się patrzy na takie "zmarchy" czy uchole do ziemi to są tylko dwa elementy budowy psa i szkoda jak ocena psa kończy się tylko na jego głowie.
Ja teraz mogę zrobić na przykład taki "myk" ze wzorcem

Pies średniego wzrostu, silnej i
zwartej budowy, o silnym kośćcu i pewnej masie, proporcjonalnych nogach.
Cała sylwetka wskazuje na siłę i wytrwałość, mniej na szybkość..
Oczy
Wyraz łagodny, spokojny,
nie za głęboko osadzone, ciemnobrązowe, dolne powieki u psów starszych obwisłe.
Budowa przodu
Klatka piersiowa o
dużej pojemności, w miarę szeroka i głęboka, przedramię dość dobrze umięśnione. Łopatka skośna,
pokryta dobrze rozwiniętymi mięśniami. Napiętek dobrze zaznaczony, wydatny, wyraźny, suchy, gruby, odpowiednio do kości nóg.
Nogi
Na dość grubej kości
mocne mięśnie, palce dobrze zebrane, pazury silne, grube, u psów pracujących krótkie.
Przy białych palcach jasne, przy żółtych – czarne.
Korpus
Klatka piersiowa obszerna, w miarę szeroka i głęboka. Pierś z przodu sięga do łokcia, żebra dobrze wysklepione, długie – jak i cała klatka piersiowa, bardziej zbliżone do pozycji pionowej niż u innych ras. Grzbiet długi, szeroki
i muskularny.
Budowa tyłu
Uda na grubej kości; długie,
mocne, dobrze rozwinięte mięśnie; goleń pochyła, dość krótka, dobrze umięśniona. Staw skokowy suchy, wyrazisty.
Ogon
Osadzony raczej nisko, gruby, pokryty dłuższym włosem od spodu, sięga niżej stawu skokowego, lekko spadający, od polowy podudzia lekko zgięty. W ruchu swobodnym uniesiony nieco ku górze, lecz
nie zaokrąglony.
Kolor (maść) sierści
Głowa i uszy z wyjątkiem nalotów z obu stron czaszki podpalane, uszy nieznacznie ciemniejsze od reszty. Nogi, podbrzusze i uda również podpalane.
Korpus czarny lub ciemnoszary, prawie czarny, w staropolskim języku myśliwskim zwany podżartym. Podpalenie zasadniczo żółte, ma różne natężenie tej barwy aż do rdzawo – cynamonowej, najbardziej cenionej u ogara polskiego.
Budowa
Waga: s
uki 20 – 26 kg, psy 25 – 32 kg Wzrost:
suki 55 – 60 cm, psy 56 – 65 cm.
(tu warto zwrócić uwagę nie tylko na wzrost ale i na wagę )
I nagle okazuje się, że jednak "rodezjany"nie są tak bardzo odbiegające od wzorca

Co więcej -wiele psów PKR w tym wzorcu się nie mieści
Księga wstępna nie będzie wiecznie otwarta a psów na KW (ja raczej rozpoznaję potomków tych psów ale część z nich naprawdę nie odbiega bardzo od PKR) nie ma znowu aż tak dużo więc myślę że to nie dramat. Stary (naprawdę stary) typ ogara jest psem lżejszym od wielu współczesnych (chociaż mocne też się zdarzały

) i dobrze to widać na starych zdjęciach.
Tak jak napisała Hania lękliwość i agresja to zdecydowanie nie tylko problem psów KW.
O kiepskim ruchu ogarów słyszałam także niezależnie od weta, który hoduje posokowce i obserwuje rasę z boku. Ja także uważam, że nie jest z tym dobrze ale może nie jestem w tej kwestii jakimś szczególnym autorytetem.
A wracając do psów KW i entropii. Myślę, że to duża szansa na zmniejszenie częstotliwości występowania tej wady a jednocześnie wcale nie aż tak duże zagrożenie dla "ogarowatości ".