Salwa też wodę z miski olewała aż do niedawna- z pewnością to wpływ ciąży- może i Amon powinien zaciążyć
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
"Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty, czy biedny...
bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
O ilu ludziach można to powiedzieć?
Ilu ludzi może cię uczynić rzadkim, czystym i wyjątkowym?"
"Amon-Ra/Re, Amoun, Amun, Amen; rzadziej Imen, Ammon, Hammon) - egipski bóg, sprawca niewidzialnego wiatru, urodzaju, płodności[1]. Był uosobieniem niewidzialnych życiodajnych elementów natury: powietrza i wiatru. Powodował, że plony były obfite, zwierzęta się mnożyły, a kobiety rodziły dzieci."
Pozazdrościć.
Nie można lekceważyć doboru imienia, coś w tym jest.
Pozdrawiam.
Amon (mitologia egipska), pierwotne uosobienie powietrza i wiatru (jego imię znaczy "ukryty"), lokalny bóg Teb (od XXII w. p.n.e.) i Hermonthis (ob. Armant), patron urodzaju. Małżonek Mut i ojciec Chonsu. Jego kult miał niewielki zasięg w okresie Starego Państwa, powszechniejszy stał się od czasów XII dynastii. Amon uznany został za opiekuna XVII dynastii, której władcy po wypędzeniu Hyksosów zjednoczyli Egipt. Od czasów XVIII dynastii ogromnie wzrosło jego znaczenie. Utożsamiany był z Re (Amon-Re), odbierał cześć jako władca bogów i opiekun faraonów (państwa). Odrzucony na krótko w wyniku reformy Amenhotepa IV Echnatona, powrócił triumfalnie za XIX dynastii. Był wtedy Panem (Jako AMON)Wszystkich Krain, władcą wieczności, stwórcą świata, bogiem miłosierdzia, opiekunem uciśnionych. (o tym własnie mówi sytuacja na papirusie na którym występuje jako władca bogów)
Poświęcono mu wiele hymnów i modlitw w okresie Nowego Państwa. Kapłani Amona rządzili Egiptem jako XXI dynastia. Po upadku Teb w VII w. p.n.e. Amon utracił znaczenie, lecz kult jego przetrwał w Nubii i w oazach libijskich (m.in. Siwa, gdzie znajdowała się jego wyrocznia, którą odwiedził Aleksander III Wielki). Grecy utożsamiali Amona z Zeusem, a Rzymianie - z Jowiszem. W sztuce przedstawiano go jako człowieka o głowie barana lub w czapce z 2 piórami, trzymającego w ręku bicz, berło lub zakrzywiony miecz. Symbolem Amona był obelisk. Główny ośrodek kultu: Teby (sanktuarium w Karnaku i Luksorze).
Kumpel Amona.
Ciekawe, że akwarium z żółwiem jest na wysokości nosa Amona i to mu nie przeszkadza. jednak jak żółw próbuje wyść z akwarium to Amon go pilnuje.
Ale generalnie nic złego nie robi.